X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Web Hosting Nedir?

AnasayfaYazılarBilgilerWeb Hosting Nedir?

Web Hosting Nedir?


Hosting ya da bilinen diğer adı ile barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenilen sayfaların, görsellerin ya da diğer içeriklerin internet kullanıcılar tarafından erişilebilir bir bilgisayarda tutulması anlamına gelmektedir. Yani web hosting nedir? Sorusunun cevabı kısaca bir web sitesinde bulunan tüm içeriklerin kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasına imkan tanımaktadır.

Hostingler belirli sunuculara bağlıdır ve bu sunucular üzerinden veri aktarımı sağlanmaktadır. Hosting hizmeti web sitesinde bulunan tüm içeriğin yüklendiği ve web sayfasının arka yüzü olarak sunulmaktadır.


İnternet üzerinde siteler yayınlamak için özel olarak üretilmiş sunucular bulunmaktadır. Bu sunucular her türlü web sitesinin içerisinde bulunan tüm bilgileri barındırmaktadır. Bununla birlikte farklı veri tabanları ve benzeri birçok unsurda sunucular içerisinde yer almaktadır.

Web hostinglerde performansı etkileyen birçok farklı unsur bulunmaktadır. Bunlar hostingin depolama alanı, bant genişliği, sunucu işletim sistemi, veri tabanı desteği, admin panelleri, ssl desteği, sunucu özelliklerine tam erişim şekilde sıralanabilmektedir.

Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurularak hosting tercihi yapılmalıdır. Aksi halde düşük performanslar elde edilebilir. Ancak hosting tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise web sitesinin trafiğidir.

Eğer yeni bir web sitesi kuruluyorsa trafik çok yüksek olmayacağından ciddi özelliklere ihtiyaç olmayacaktır. Ancak trafik arttıkça hostingin özelliklerinin de arttırılması gerekmektedir. Bu sayede sunucular web sitesinin ihtiyaçları en doğru şekilde karşılayabilir.


Hosting Billing Automation by WISECP
Top